Több mint harminc önkéntes és körülbelül 150 gyerek játszott együtt Alsórákoson és Vargyason az EduKastély játékaival. A Kastély Erdélyben program által lebonyolított projekt szeptemberben Olaszteleken képezett ki önkénteseket, akik a játékok vezetésének módszertanát sajátították el, majd két nyílt napon, helyi gyerekekkel próbálták ki ezeket.
A játékkészlet segítségével a 4-12 éves gyerekek játszva szerezhetnek értékes információkat az erdélyi kastélyokról, a hozzájuk kapcsolódó történelmi korokról, társadalmi berendezkedésről, a mindennapokról. A játékokat a Kastély Erdélyben program rendezvényein fogjuk használni, ugyanakkor együtt dolgozunk kastélytulajdonosokkal és működtetőkkel azon, hogy minél több helyszínre eljussanak. A jelenlegi játékkészleteket az egyes kastélyoknak már most kérésre rendelkezésükre bocsátjuk különféle rendezvényekre, és reméljük, hogy a jövőben akár szponzortámogatással sikerül több szettet gyártani a játékokból, hogy azok a kastélyok, ahol folyamatos tevékenységek zajlanak, állandó készlettel rendelkezhessenek.
„A más vidékekről érkező, itt megszálló családok gyerekei számára nem biztos, hogy maga a kastély annyira izgalmas, viszont a játékokon keresztül az egész család kedvet kaphat a kastélyokhoz. Másfelől, amellett, hogy szállóként működünk, elejétől az volt az elgondolás, hogy a helyi közösség is megismerje a kastélyt. A jövőben gyakrabban szeretnénk nyílt napokat szervezni ennek érdekében, az ilyen tartalmas játékok pedig plusz vonzerőt jelentenek majd” – mondta Rácz Lilla, az olaszteleki Daniel-kastély tulajdonosa, aki egy októberi eseményen már használni is fogja ezeket a játékokat.
Csákány Antal László alsórákosi református lelkész szerint „a játékok nagy hozadéka a játszáson kívül az, hogy a gyerekek megismerkedhettek a saját történelmükkel. Egyedi, régi stílusú játékok, amelyek kiveszőben vannak, ezért jelentettek élményt gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. A gyerekek máris kérdezték, hogy mikor játszunk még, és például az Iskola Másként hét is szóba került” – mondta.
„Ezekkel a játékokkal a gyerekek úgy tanultak, hogy észre sem vették, emellett olyan információkkal találkoztak, amikkel eddig nem, újdonságokat tanulhattak” – mondta Fazakas Tünde Júlia, a vargyasi Borbáth Károly Általános Iskola igazgatója.
A játékokat szeptember elején a Marosvécsi Kastélynapon is kipróbálhatták a gyerekek; akkor egy nap alatt több mint kétszázan fordultak meg a foglalkozásokon.