• A kúria építtetője Végh Józef volt, a tetőcsúcs fém zászlócskáján az 1855-ös évszám olvasható. 1949-ben Végh Máriát és Miklós fiát emelték ki innen. Az 1991-es per útján való visszaszerzéskor a kúria lerombolt állapotban volt.

  • A kúria főbejárata alatt állt egy emléktábla, amelyet az utolsó tulajdonosai – Damokos Dénes és neje, Hatolykai Pótsa Klára – vésettek bele az öt éves világháború befejezésének emlékére, 1919 augusztusában. A táblán az áll, hogy 1570-ig Bernáld, 1639-ig Damokos, 1732-ig Kálnoky, 1880-ig Zámbler, 1880-tól Damakos családok birtokolták, mind női ágon történő öröklés által.

  • A gernyeszegi kastély első tervét Mayerhoffer András készítette Teleki László felkérésére, aki a régi, már romos vár helyére szeretett volna egy főúri lakot. A kastély leggyönyörűbb része egyértelműen az emeleti nagy szalon, ahol csodával határos módon megőrizték az eredeti festést, két rokokó fehér porcelánkályhát és három üvegcsillárt.

  • A kúria a töredékesen megmaradt kőkerítés mögött helyezkedik el, empire stílusú, kőből és téglából épült. Cseréppel fedett, a tetőszerkezete az ácsmesterség remekműveinek egyik példája. Az egyharmada alatt boltíves pince található, ezen kívül roppant impozáns a hat pilléren nyugvó, délkeletre tekintő árkádos tornáca.

  • A dicsőszentmártoni birtokot 1590-ben adományozta Báthory Zsigmond fejedelem Pekri Lajosnak. Az államosítás után a kastélyban vendéglő nyílt, ma is az működik benne.

     

  • A kastélyt klasszicista stílusban építették, tipikus mezőségi kúria kinézettel látva el. Jelenleg a világosi születésű nagy román író, Ioan Slavici, tárgyait bemutató múzeumnak ad otthont. Emellett ugyancsak a kastély épületében található egy kiállítás, melyet Emil Montia híres zeneszerzőnek szenteltek, aki élete nagy részét Világoson töltötte.

  • A kastélyt a XX. század elején Boncza Miklós, Ady apósa építtette Csinszka (Boncza Berta) édesanyjának. Erre a sarokbástyás, földszintes építményre a mai kastély már nem is emlékeztet. Boncza Berta ugyanis az első világháború után, már Márffy Ödön festőművész feleségeként eladta a birtokot Octavian Goga író-politikusnak.

  • A Gencsi család 1586-ban tűnik fel az ilosvai földbirtokosok sorában, majd a XVII. század második felében újra, és onnan másfél századon keresztül birtokolja a falut. A református templom mellett látható hatalmas udvarházuk, amely valószínűleg a XVIII. században épült.